Duyurular

Röportaj

1- 25 yıldır inşaat sektörüne aktif olarak hizmet sunuyorsunuz. Mesleğe başladığınız ilk yılları düşünecek olursanız mesleki aradan geçen zamanda yaşanan en büyük değişim nedir?
Aslında benim inşaatla tanışmam 43 yıl aktif olarak inşaat sektöründe 37 yıldır çalışıyorum. En büyük değişim tabii ki teknoloji : Sürgülü hesap cetveli, facıt hesap makinesi,daktilo,karbon kağıdı,robito kalem,helvacı kağıdı,telefon,telekx ,telgraf kullanırken bilgisayar çağındayız.
İşçi ile kazma kürekle kazı yaparken,jambak komprösürü ile sert ve kaya hafriyatı yaparken.Bu işleri yapan güçlü ve modern iş makineleri çıktı.Çeşitliliği bol alternatifli inşaat malzemeleri bollaştı.

2- İnşaat sektörü ile ilgili var olan sıkıntıları firma olarak aşmayı nasıl başarıyorsunuz?
Şirket tanıtım dosyamızda ve şirket referanslarımızda gördüğünüz gibi. İnşaat sektöründeki küçükte olsa çözüm isteyen değişik iş kalemlerini taahhüt olarak yapmamız nedeni ile aranan firma olmamızdan işsiz kalmadık. Bugüne kadar maliyet+kar =birim fiyat usulü ile çalıştık bu konuda ne yaptığımız işin kalitesinden ne de işverenlere karşı fazlaca ödün vermedik.
Sektör bugün öyle bir hale geldi ki; verimlilik ve karı düşünmeden meslekten olmayan inşaat sektörünü bilip bilmeden bodoslama dalan insanlar inşaat sektörüne girip zor durumda kalmışlardır. Bu yüzden de işim olsun, bugün çalışayım yarın da Allah kerim diyerek yuvarlana yuvarlana giden insanlar çoğalınca iş almamız zorlaştı.Aranırken arayan olduk.
2004 senesinden beri Gayrimenkul sektörüne de girdik. Konut,dükkan,iş yeri üretiyoruz.Gayrimenkul geliştirme konusunda sektörü takip ediyoruz.Arge’ye önem veriyoruz.
3- Türkiye’de inşaat sektörü içerisinde olmanın avantajları neler?
İlk mektebe başladığımızda öğretmenimiz ağaç sevgisini anlatırken derdi ki : Çocuklar beşikten mezara kadar ağaca ihtiyacınız vardır. Ona göre ağacı koruyun sevin derdi.
İnşaat sektörü de işte böyle bir şey Beşikten mezara kadar iş kollarını kapsayan bir sektör. Yüzlerce iş kolunu içinde barındıran.Ülkelerin ekonomilerini yönlendiren çok geniş kapsamlı bir sektördür.
Onun için sektör içinde her koşulda yaşamınızı idame ettirebilirsiniz.Ayrıca ben mesleğimi ve yaptığım işi seviyorum.

4- Şu anda oğlunuz Can Yılmaz ile birlikte çalışıyorsunuz. Genç kuşağın sektöre bakışı ile aranızdaki en büyük fark nedir? Sektörün genç girişimcilerine altın öğüt verecek olursanız bu ne olurdu?
Oğlum Can da bildiğiniz gibi inşaat mühendisi.2003 yılından beri birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz,geçen bu sekiz senelik süreçte kendisini iyi yetiştirdi,artık kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor.Ben ancak şirket içinde DANIŞMANLIK görevini yapıyorum.

Gençler ile aramızda çok farklar var.Ben inşaat fakültesinde sürgülü hesap cetveli kullanıyordum ve mezun olduğumda iki yıl gibi İzmir de projelik yaptım.Statik hesaplarımın çoğunu sürgülü hesap cetveli ile yapıyordum.Şimdiki genç arkadaşlarım bilgisayarla proje yapıyor.O zaman benim 30 günde yaptığım projeyi şimdi herhalde 1 günde yapıyorlar.Bizler iş hayatına başladığımızda daha kanatkardık.Önümüzde yol göstericilerimiz yoktu,hata yapmaktan , başaramamaktan korkardık.Tabii ki koşullarda ona göre idi.Genç arkadaşlarımız yaşları itibari ile heyecanlılar.En büyük fark ise kısa zaman içerisinde başarma ve yükselme istekleridir.Çünkü kısmen de olsa teknoloji onlara yol gösteriyor.

Genç ve girişimci arkadaşlarıma :
• Kendinize bir adet not defteri edininiz : Yazılı not almayı kendinize iş edininiz.İsterseniz not defterine günlük hayatta duyduğunuz güzel sözcükleri de not ediniz.İlişki içinde olduğunuz,tanış olduğunuz alışveriş ettiğiniz,iş yaptığınız,iş yaptırdığınız insanları belirli aralıklarla ziyaret ediniz,çaylarını içiniz.Kendinizi unutturmayınız.
• Girişimci olunuz.
• Hayal kurmaktan korkmayınız.
• Taşıyabileceğiniz risklerin altına giriniz.
• Teknolojiyi takip edip araştırmacı olunuz.
• İş hayatınızda en büyük sermayeniz Dürüstlüktür,Güvendir.İnsanlar arasında kuracağınız iyi ilişkilerdir. <>
• Hele hele inşaat sektöründe,kaybedecek şeyleri olmayan insanlardan korkunuz.Yanlış yapma riskini minimumda tutunuz.Çünkü yanlış katsayınız arttıkça,doğrularınızın cesareti kırılır.
• Unutmayın ki << HAKLI OLAN GÜÇLÜ DEĞİLDİR;GÜÇLÜ OLAN HAKLIDIR>>
5- Ansan İnşaatı diğer bölge firmalarından ayıran en belirgin özellik sizce nedir?
Takdir edersiniz ki bu ayrıcalığı ben bilemem.Bu puanlamayı yapacak jüri.İş yaptığımız firmalar, yaptığımız işlerin kalitesi ve iş ahlakımıza göre değerlendireceklerdir.Şimdiye kadar ben ve firmam olarak hakkımızda olumsuz bir şey duymadık.Hep takdir gördük.
6- Proje kaynaklarınızın teminini nasıl sağlıyorsunuz?
Devlet ve özel sektöre yaptığımız taahhüt işlerinin paralarını zaten alıyoruz. Gayrimenkul konut yapımında şimdiye kadar hep öz kaynaklarımızı kullandık. Ancak konut sektöründe çıtayı yükseltmeyi hedefledik.Bu sebeple belki,Öz kaynaklarımızın dışında.Çalıştığımız bankalardan kredi kullanabiliriz.
7- Şu anda devam eden projeleriniz neler?
Biraz önce sorduğunuzda 37 yıldır aktif olarak çalışıyorum demiştim.Bu süreçte o kadar krizler gördüm ki çoğunda ayağım kaydı.Son yıllardaki krizlerde olduğu gibi 2011 dünya krizinde de konut yapımındaki projelerimizi bekletiyorduk.Şimdi harekete geçtik.En kısa zamanda başlıyoruz.Özel sektöre olan Taahhüt işlerimiz devam etmektedir.

8- Ansan İnşaat yapı güvenlik standartları konusunda neler söylemek istersiniz?
Yıllardır bu sektörün ehliyetli kişilerin yapması için TMMOB mücadele veriyor. Ne yazık ki Yetkililerimiz çözüm bulamadılar her haldeki( Berberi, terzisi, kuruyemişçisi, kahvecisi, avukatı,doktoru,inşaat müteahhitliği yapıyor.Çözümü bu sektör ehliyetli kişilerin eline verilmelidir.
Geçenlerde Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Sayın Deniz Karataş’ın gazetede zerzenişleri vardı. Antalya’ya dışarıdan gelen adresi belli olmayan ehliyetsiz kişilerin bina yaparak aynı daireyi sözleşme ile birkaç kişiye satması ile ilgili.Düşünün bu zihniyetteki kişilerin yaptığı inşaatın kalitesini.Tenzih ederek söylüyorum devlet dairelerindeki çok kırımlı işlerde de böyle.Örneğin Devlet müteahhit karı dahil işin maliyetini misal 100,00 TL çıkarıyor.Müteahhit arkadaşım ben bu işi 40 TL ‘ye veya 50 TL’ye yaparım diyor size iş alıyor.Sorarım şeytan bunun neresinde gizli ya devletin ya müteahhit arkadaşımın aklında bir eksiklik veya akıl tutulması var.Burada kaliteyi bulabilir misiniz.Yine tenzih ederim ama yukarıda bahsettiğimiz adresi bile belli olmayan yapsatçı müteahhit arkadaşım kaçacak.Devlet müteahhiti arkadaşımda çalacaktır.Bunun başka türlü izahını ben bulamıyorum.Böyle yapılan işlerde nasıl bir dinamizim,nasıl bir güven kalite beklersiniz ki.
9- Önümüzdeki yıllarda Ansan İnşaat’ı nerde görüyorsunuz?
Tabii ki temel felsefemiz değişerek ve gelişerek yolumuza devam etmektir.1985 yılından beri özel sektör ağırlıklı taahhüt işleri yapıyorduk. Bu yıl itibarı ile de devlet ihalelerine yeniden girmek istiyoruz. Çünkü bu konuda da geçmişte iyi referanslarımız ve tecrübemiz vardır.
Gayrimenkul konut yapımında çıtayı baya baya yükseltmek istiyoruz. Ciddi arsalar üzerinde araştırmalarımız ve çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa zamanda yeni projemize başlayacağız.
Hele hele konut yapımında hedefimiz sınıfının güvenilir ve saygın en iyisi olmaktır.
Şirketimiz insan kaynaklarına önem vermektedir. Bilgi çağı olarak adlandırılan bu çağda,bilgiyi üreten ve bilgiyi kullanan insanlara ihtiyacımız vardır.Kısacası arge’ye önem veriyoruz.
10- Şirket referanslarınıza baktığımızda pek çok zorlu yapı inşaatı gerçekleştirdiğiniz görülüyor. Özellikle deniz yapıları yoğunlukta… Sizi sektörün bu tarafına yönlendiren nedir?
Doğrudur.Bir kere ben mesleğimi ve işimi seviyorum.Eğer bana gelen iş değişik beni heyecanlandıran çözüm isteyen bir işse mutlaka o işi almak ve yapmak isterim.Ülkemizde ilk Aquaparkı ben yaptım.Yabancı bir proje idi.Uygulamada artı eksi 2 cm hata istiyorlardı.İnanır mısınız spralle beton sildim.Sonradan gördüm ki işin aslı o kadar hassas bir iş değilmiş.Bu sıralarda beni bilen bir dostum şantiyeye geldi.Bana dedi ki Süleyman bey sen hiç doğru dürüst bir iş yapmaz mısın.Antalya Kale içi yat limanı projemde uygulama bakımından değişken ve ilk projelerdendir.DLH da belki böle bir proje bir daha yapılmadı bilmiyorum.Çözüm isteyen demiyeyim de uğraştırıcı kritik işler için İstanbul-Ankara-İzmir ve yurdun çeşitli yerleri tanıdığım tanımadığım insanlar ararlar deniz ve su ile ilgili bazı işlerde nasıl yaparız diye bilgi isterler bildiğim kadar cevap vermeye çalışırım.
Deniz sevdama gelince :İnşaat fakültesini gündüz çalışıp gece okula giderek bitirdim.Üniversiteye başladığımda Tubork bira fabrikaları inşaatı – İzmir Atatürk stadı inşaatı – İzmir Konak S.S.K.Tesisleri inşaatı gibi şantiyelerde işçi olarak çalıştım.Okulun son yıllarında yaklaşık 4 yıl kadar İzmir Devlet Demiryolları –Limanlar-Hava meydanları DLH Bölge müdürlüğünde işçi olarak çalıştım.Deniz yapılarına ilgim buradandır.Okul tatile girince zamanımın çoğunu şantiyelerde geçirdim.Üniversite ve askerliğimi bitirince işçi olarak çalıştığım (DLH Böl.Müd.) daireye müteahhit olarak iş yapmaya başladım.Marmaris yat yanaşma rıhtımları ve iskele ilavesi, Bodrum yat yanaşma yeri,Çeşme ,Ilıca balıkçı barınağı,Karaburun sahip köy balıkçı barınağı,Candarlı balıkçı barınağı rıhtımları ve Antalya Kale içi Yat limanı iskeleleri ve rıhtımları işlerini bitirip hizmete açtım.Hala deniz yapılarını yapmayı seviyorum Antalya’da Talya Oteli sahilini,Antalya Dedeman Otelin sahilini,Manavgat Titreyengöl Rıhtımlarını,Antalya Serbest Bölge Çekek Yeri ve Lift Havuzu ile Antalya (setur)Çelebi Marina Lift Havuzu ve Rıhtımlarınıda yapıp hizmete açtım.

Share this post